Zasobnik C.W.U. – jaki wybrać, na co zwrócić uwagę, awarie i uszkodzenia zbiornika C.W.U.
Zasobnik C.W.U. (ciepłej wody użytkowej) jest również nazywany buforem C.W.U. lub zbiornikiem C.W.U. Jego zadaniem jest gromadzenie ciepłej wody użytkowej przeznaczonej do natychmiastowego wykorzystania podczas kąpieli, mycia naczyń, itp. Przy wyborze zbiornika C.W.U. należy zwrócić uwagę na zapotrzebowanie w gospodarstwie domowym. Warto rozważyć, jak wykorzystujemy ciepłą wodę – korzystamy z wanny czy też z prysznica, a także ile osób zamieszkuje w domu. Należy również wziąć pod uwagę pory korzystania z ciepłej wody – czy wszyscy domownicy korzystają z niej jednocześnie, czy też nie.
Najczęściej przyjmuje się, że średnie zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową wynosi od 30 do 60 litrów na dobę.
Przy doborze zbiornika warto zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonany. Najczęściej spotykamy zbiorniki emaliowane, które są budżetowe, oraz dwa razy droższe zbiorniki wykonane ze stali nierdzewnej.
Istotnym elementem jest izolacja zbiornika, która wpływa na tempo wychładzania się wody, co przekłada się na większe koszty wygrzania się wody. W celu ułatwienia wyboru odpowiedniego zbiornika, producenci zobowiązani są do wskazywania klasy energetycznej zbiornika. Ważnym elementem jest medium służące do przekazywania ciepła. Wyróżniamy kilka sposobów i konstrukcji pozwalających na wygrzanie ciepłej wody użytkowej.
Zbiornik C.W.U. bez wężownicy i bez płaszczowy – zbiornik ten jest zazwyczaj wyposażony w grzałki, które służą do podgrzewania wody. Jest to zdecydowanie jeden z najdroższych sposobów podgrzania wody.
Zbiornik C.W.U. z płaszczem wodnym – powierzchnia zbiornika wykonana jest z konstrukcji przypominającej płaszcz, który otacza wodę znajdującą się w zbiorniku. Najczęściej spotykane są zbiorniki jedno płaszczowe i dwupłaszczowe. Wykorzystywane są w kotłach na paliwo stałe.
Zbiornik C.W.U. z wężownicą to jedna z popularnych konstrukcji, w której znajduje się jedna lub dwie spiralne wężownice wbudowane w konstrukcję zbiornika. Ważne jest odpowiednie wykorzystanie wężownic, np. krótsza wężownica jest zazwyczaj wykorzystywana do ogrzewania wody z kolektorów słonecznych, a dłuższa jest przeznaczona dla pieców na paliwo stałe. W przypadku jednego źródła ciepła, wężownice można bez przeszkód połączyć.
Dla pomp ciepła producenci rekomendują wykorzystanie zbiorników C.W.U. z wężownicami o jak największej powierzchni grzewczej, co ma wpływ na czas wygrzewania zbiornika i zużycie energii potrzebnej do wyprodukowania ciepła. Minimalne rozmiary wężownicy dedykowane do pomp ciepła określa producent pompy.
Ważne jest również zabezpieczenie zbiornika C.W.U. i wody w nim zawartej. Aby poprawić jakość wody i wydłużyć żywotność zbiornika, warto stosować filtry siatkowe lub magnetyczne. Zaleca się również instalację anody magnezowej, której czas wymiany wynosi od 9 do 12 miesięcy w zależności od jakości wody, lub anody tytanowej, której czas wymiany przekracza 5 lat. Regularne wygrzewanie wody do temperatury powyżej 55 stopni Celsjusza pozwala na skuteczne pozbycie się bakterii legionelli i poprawę jakości wody.
Do najczęstszych awarii zbiorników C.W.U. należy rozszczelnienie w wyniku nieprawidłowej eksploatacji lub ze względu na wiek zbiornika. Dlatego ważne jest regularne przeglądanie i konserwacja zbiornika C.W.U. w celu zapewnienia jego długiej żywotności.
Zbiorniki ciepłej wody użytkowej (C.W.U.) są niezbędne w każdym domu i budynku, zapewniając stały dostęp do gorącej wody. IFPC Polska, z siedzibą w Radomiu przy ulicy Warszawskiej 215/1, oferuje szeroki wybór zbiorników C.W.U. o różnych pojemnościach i konstrukcjach, które umożliwiają dostosowanie do indywidualnych potrzeb użytkowników.